معادله حسابداری

چرا آشنایی مدیران با معادله حسابداری ضروری است؟

مثل همه حرفه‌ها، حسابدارا هم در هنگام ارائه خدماتشون، از یه سری رویه و اصول مشخص پیروی می‌کنن. اصولی که درواقع، منطق و فلسفه تهیه گزارش‌های مالی هستن. یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که حسابدارا تو تهیه و ارائه گزارش‌های مالی بهش تکیه می‌کنن، معادله حسابداریه. آگاهی مدیران و صاحبان کسب و کار از مفهوم و اجزای این معادله، بهشون کمک می‌کنه تا خیلی بهتر و کامل‌تر از گزارش‌های مالی بیزینسشون سر در بیارن و در واقع وضعیت و عملکرد مالی کسب و کارشون رو خیلی روشن‌تر متوجه بشن. ضمن اینکه، با درک این معادله، مفهوم یکی دیگه از کلمات و عبارات مهم مورد استفاده در حسابداری، یعنی حقوق صاحبان سرمایه، به صورت کامل براشون جا میفته. اما حالا سوال اینجاست که منظور از

معادله حسابداری چیست؟
و معادله حسابداری از چه اجزایی تشکیل شده؟

معادله حسابداری، زیربنای اصلی تمامی عملیات و فرآیندهای حسابداری است. به عبارت بهتر تک تک مراحل و اجزای فرآیند حسابداری از صدور اسناد تا تهیه و تنظیم صورت ‌های مالی و در یک کلام، کل ساختار و شاکله حرفه حسابداری، بر روی این معادله استواره. این معادله که خیلی هم سخت نیست، برای هر شخصیت حسابداری قابل بیانه و بر طبق اون:


حقوق صاحبان سرمایه + بدهی‌ها = دارایی‌ها

مفهوم دارایی‌ها و بدهی‌ها، در قسمت‌های دیگه هوش و حواس مالی توضیح داده شده که برای آشنایی بیشتر باهاشون، پیشنهاد می‌کنم اون قسمت‌ها رو حتما تماشا کنید. تنها جزء باقیمانده معادله حسابداری که باید بهتون معرفیش کنم، حقوق صاحبان سرمایست.
در این قسمت، یکی از مهم‌ترین مفاهیم مالی، یعنی معادله حسابداری و همچنین حقوق صاحبان سرمایه رو بهتون معرفی می‌کنیم.

تماشای این قسمت به درد چه کسانی می‌خورد؟

مدیران و صاحبان شرکت‌ها
مدیران و صاحبان حرفه و مشاغل
مدیران و صاحبان استارت‌آپ‌ها
فعالان اقتصادی
صاحبان ایده‌های تجاری
حسابداران
فراموش نکنید که هوش و حواس مالی، کارگاه آموزش حسابداری نیست، بلکه هدفش اینه که به مدیران و کارآفرینان اقتصادی کمک کنه تا دانش و آگاهی مالی و مالیاتی خودشونو به همون اندازه‌ای که برای مدیریت بیزینس و همکاری با حسابدارشون بهش نیاز دارن افزایش بدن.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید