پنجشنبه ۳۱ خرداد۱۴۰۳

  • صفحه اصلی
  • اخبار حسابدار ما
  • مانده بستانکار حساب صرف (کسر) سهام خزانه (تا قبل از مرحله فروش کل سهام خزانه)، مشمول مالیات بر درآمد موضوع ماده (۱۰۵) ق.م.م. نیست

مانده بستانکار حساب صرف (کسر) سهام خزانه (تا قبل از مرحله فروش کل سهام خزانه)، مشمول مالیات بر درآمد موضوع ماده (۱۰۵) ق.م.م. نیست + تصویر اصل سند خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۳/۰۱/۱۵

شرایط مالیات و سود سپرده افراد فوت شده
وضعیت مالیات بر درآمد مانده بستانکار حساب صرف سهام خزانه

بر طبق نامه شماره ۱۰۶۵ مورخ ۱۴۰۳/۰۱/۱۵ معاونت حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی، نظر مشورتی آن معاونت در خصوص ملاحظات و شرایط مالیاتی سهام خزانه اعلام شد.
براساس نامه مذکور، با توجه به اینکه مطابق استانداردهای حسابداری، مانده بستانکار حساب صرف (کسر) سهام خزانه (تا قبل از فروش کل سهام خزانه) می‌بایست تا میزان کسر سهام خزانه منظور شده قبلی به حساب سود (زیان) انباشته، به آن حساب منظور و باقیمانده در بخش حقوق صاحبان سهام منعکس شود و از طرفی، با اتخاذ ملاک از رأی موضوع دادنامه شماره ۱۱۸۱- ۱۴۰۱۰۹۹۷۰۹۰۵۸۱۱۱۸۰ مورخ ۱۴۰۱/۰۶/۲۶ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، مانده بستانکار حساب صَرف (کسر) سهام خزانه (تا قبل از مرحله فروش کل سهام خزانه)، از این حیث که صِرف ثبت در دفاتر بدون احراز اصل وقوع درآمد و تحقق درآمدی که مشمول مطالبه مالیات است، برای مؤدی آورده‌ای ایجاد نمی‌نماید، از این‌رو مادامی که در بخش حقوق صاحبان سهام طبقه‌بندی می‌شود، از شمول احکام مقرر در مواد (۱)، (۹۳) و (۱۰۵) قانون مالیات‌های مستقیم خارج است.
لازم به توضیح است که مانده بدهکار حساب صرف سهام خزانه که به حساب سود و زیان انباشته منتقل می‌شود، در صورتی‌که موجب کاهش درآمد مشمول مالیات ابرازی شده باشد، قابل کسر از درآمد مشمول مالیات عملکرد مورد رسیدگی نخواهد بود.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها