معرفی انواع صورتحساب‌های فروش

سامانه مؤدیان و تغییر در انواع صورتحساب‌های فروش


در این روزها حتماً عبارت سامانه مؤدیان رو شنیدید، سامانه‌ای که تحت مدیریت سازمان امور مالیاتی قرار دارد و بعد از استقرار آن، تغییرات زیادی در تکالیف و وظایف مودیان ایجاد خواهد شد. یکی از مهم‌ترین تغییرات، تغییر در نحوه صدور و ویژگی‌های صورتحساب‌های فروش است. حتما می‌دانید که طبق رویه قدیم، صورتحسابای فروش به صورت کاغذی و اصطلاحاً تحت عنوان صورتحساب رسمی با یک فرمت مشخص (شماره تسلسل منحصر به‌فرد، تاریخ و …) صادر می‌شدند. اما بعد از استقرار سامانه مؤدیان، این نوع از صورتحساب‌ها جای خودشان را به صورتحساب‌های الکترونیکی می‌دهند. حالا سوال اینجاست که صورتحساب‌های الکترونیکی، چه انواع و ویژگی‌هایی دارند؟ و چگونه صادر می‌شوند؟ در این ویدیو، به طور کامل با انواع صورتحساب‌های فروشی که بعد از استقرار سامانه مودیان، مورد پذیرش اداره مالیات قرار دارند آشنا می‌شوید.


چه کسانی باید صورتحساب فروش صادر کنند؟


قبل از هر چیز باید به این سوال جواب بدهیم که طبق قانون، چه کسانی باید صورتحساب فروش صادر کنند و آیا شما جزو آن‌ها هستید یا نه؟
طبق ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم، همه اشخاص حقوقی یا همان شرکت‌ها و همه صاحبان مشاغل، باید برای انجام معاملات خودشان، صورتحساب فروش صادر کنند.
این ماده، در واقع بیان‌کننده این موضوع است که هر شخصی که به فروش کالا یا ارائه خدمات مشغول است، فارغ از اینکه شرکت یا شخص حقیقی باشد، باید برای همه معاملاتش صورتحساب فروش صادر کند.


انواع صورتحساب‌های فروش مورد قبول اداره مالیات


پس اگر بیزینسی دارید و در حال کسب درآمد از طریق عرضه کالا یا خدمات هستید، جزو کسانی خواهید بود که باید صورتحساب فروش صادر کنند.
حالا که با اشخاص مشمول صدور صورتحساب فروش آشنا شدید، به‌عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار، باید بدانید که اداره مالیات، شکل، محتوا و روش صدور صورتحساب‌های فروش را هم تعیین کرده و شما باید تحت ضوابط خاصی که قانون مشخص کرده، صورتحساب‌های فروش خودتان را تهیه و صادر کنید.
سازمان امور مالیاتی، صورتحساب‌های فروش مورد قبولش را به دو دسته کلی تقسیم کرده است. دسته اول، صورتحساب‌های الکترونیکی هستند و دسته دوم صورتحساب‌های غیرالکترونیکی یا همان کاغذی نام‌گذاری شدن.

برای آشنایی بیشتر با مشخصات و محتوای هر نوع از صورتحساب‌ها، این ویدیو را رایگان تماشا کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها