چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

منظور از بدهی ها در گزارشات مالی و حسابداری چیست؟

چرا باید مدیران با مفهوم بدهی‌ها آشنا شوند؟

توی گزارش‌هایی که حسابدارتون بهتون ارائه میده، کلمات و عباراتی وجود داره که دونستن معنی و مفهوم اونها برای شما به عنوان مدیر و صاحب کسب و کار ضروریه، چراکه در غیر این‌صورت نمی‌تونید از وضعیت و عملکرد مالی بیزنستون باخبر بشید. یکی از مهم‌ترین کلماتی که در بسیاری از گزارش‌های مالی و حسابداری، مورد استفاده قرار می‌گیره، کلمه بدهی است. درواقع یکی از با اهمیت‌ترین کارهایی که حسابدارا انجام میدن، محاسبه و گزارش ارزش بدهی‌های شخصیت حسابداریه. اما سوال اینجاست که از نظر حسابداری، منظور از بدهی‌ها چیست؟

آیا به عنوان مدیر بیزینس، با مفهوم و اقلام تشکیل‌دهنده بدهی‌هاتون آشنا هستید؟

مفهوم بدهی در زبان حسابداری

همان‌طور که در قسمت‌های معرفی خدمات حسابداری گفته شد، حسابداری، از هر نوعی که باشه، مثل یک زبان برای بیان وضعیت و عملکرد مالی کسب و کاره. زبانی که قواعد و ادبیات خاص خودشو داره. در لغت‎‌نامه‌های زبان فارسی، معنی کلمه بدهی، “وام یا پولی که یک شخص به دیگری مدیون است” عنوان شده اما مفهوم این کلمه در زبان حسابداری با اونچه که در این لغت‌نامه‌ها اومده فرق می‌کنه. پس معنی اصطلاحات، کلمات و عباراتی که در گزارش‌های حسابداری میبینید، لزوماً با معنی عامیانه یا حتی تحت‌اللفظی اونها یکسان نیست. بنابراین شما به عنوان مدیر و صاحب کسب و کار، صرفاً زمانی می‌تونید به شکل مطلوب از گزارش‌های حسابدارتون سر در بیارید که با معنی و مفهوم کامل کلمات و عباراتی که ازشون استفاده می‌کنه، آشنا باشید.
در این قسمت، یکی از مهم‌ترین مفاهیم مالی، یعنی بدهی‌ها رو بهتون معرفی می‌کنیم.

تماشای این قسمت به درد چه کسانی می‌خورد؟
مدیران و صاحبان شرکت‌ها
مدیران و صاحبان حرفه و مشاغل
مدیران و صاحبان استارت‌آپ‌ها
فعالان اقتصادی
صاحبان ایده‌های تجاری
حسابداران
فراموش نکنید که هوش و حواس مالی، کارگاه آموزش حسابداری نیست، بلکه هدفش اینه که به مدیران و کارآفرینان اقتصادی کمک کنه تا دانش و آگاهی مالی و مالیاتی خودشونو به همون اندازه‌ای که برای مدیریت بیزینس و همکاری با حسابدارشون بهش نیاز دارن افزایش بدن.

سوالات متداول

حسابداران پیش‌دریافت‌های وصول شده از مشتریان را چگونه طبقه‌بندی می‌کنند؟

تا زمانی که کالا یا خدمات مربوطه رو به مشتریتون ارائه ندادید، حسابدارتون، پیش‌دریافت‌های شما رو در زمره بدهی‌های شما تلقی و گزارش میکنه.

منظور از بدهی‌های جاری چیست؟

اگه شخصیت حسابداری بخواد یا ملزم باشه بدهی خودشو در کوتاه‌مدت که معمولاً حداکثر یک ساله تسویه کنه، اون بدهی، جاری محسوب میشه

منظور از بدهی‌های غیرجاری چیست؟

تعهداتی که بیش از یک‌سال عمر می‌کنند و در کوتاه‌مدت تسویه نمیشن، بدهی غیرجاری خواهند بود.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید