چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

عیدی سال ۱۴۰۰ برای مشمولین قانون کار چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

اعداد مهم در حسابداری

حداقل مبلغ قانونی عیدی سال ۱۴۰۰ (کف عیدی) – ۱۲ ماه کارکرد

۰ ریال

حداکثر مبلغ قانونی عیدی سال ۱۴۰۰ (سقف عیدی) – ۱۲ ماه کارکرد

۰ ریال

حالت ها (برای ۱۲ ماه کارکرد)

مبلغ ناخالص عیدی

اگر دو برابرِ آخرین حقوق پایه ماهانه شخص، از حداقل مبلغ قانونی عیدی کمتر باشد

۰ ریال

اگر دو برابرِ آخرین حقوق پایه ماهانه شخص، بین حداقل و حداکثر مبلغ قانونی عیدی باشد

دو برابرِ حقوق پایه ماهانه شخص

اگر دو برابرِ آخرین حقوق پایه ماهانه شخص، از حداکثر مبلغ قانونی عیدی بیشتر باشد

۰ ریال

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

مطالعه این مقاله برای شما بسیار مفید است زیرا:

۱- نحوه محاسبه مبلغ عیدی مشمولین قانون کار در سال ۱۴۰۰ را بر طبق قانون می‌آموزید.
۲- از مبنای قانونی تعیین مبلغ عیدی سال ۱۴۰۰ و محل قرار گرفتن آن در فیش حقوق کارکنان آگاه می‌شوید.
۳- از مشمولیت یا معافیت عیدی از مالیات و حق بیمه به عنوان یکی از اجزای حقوق و دستمزد کارکنان آشنا می‌شوید.
۴- علت اهمیت آگاهی از مبلغ عیدی مشمولین قانون کار در هر سال را متوجه می‌شوید.

عیدی چگونه محاسبه می‌شود و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

عیدی، یکی از مزایای حقوق و دستمزد تعیین شده در قانون است که در هر سال و به کلیه کارکنان و کارگران مشمول قانون کار، به نسبت کارکرد آن‌ها تعلق می‌گیرد. برای محاسبه عیدی، باید دو برابر آخرین حقوق پایه ماهانه هر شخص (به نسبت کارکرد وی) را با کف و سقف قانونی مبلغ عیدی (به نسبت کارکرد وی) در هر سال مقایسه کرد. کف و سقف ۱۲ ماهه و قانونی عیدی در هر سال، به ترتیب معادل دو و سه برابر حداقل حقوق پایه ماهانه (۳۰ روزه) آن سال می‌باشد که به‌صورت سالانه توسط شورای عالی کار تصویب و لازم‌الاجرا می‌گردد. کف عیدی سال ۱۴۰۰ برای ۱۲ ماه کارکرد معادل ۵۳,۱۰۹,۹۰۰ (پنجاه و سه میلیون و یکصد و نه هزار و نهصد) ریال است و سقف عیدی سال ۱۴۰۰ برای ۱۲ ماه کارکرد، معادل ۷۹,۶۶۴,۸۵۰ (هفتاد و نه میلیون و ششصد و شصت و چهار هزار و هشتصد و پنجاه) ریال می‌باشد. لازم به توضیح است که معمولاً عیدی در پایان هر سال از جانب کارفرمایان به کارکنان و کارگران پرداخت می‌شود.

مبنای قانونی تعیین عیدی سال ۱۴۰۰ چیست؟ آیا می‌توان بیشتر از سقف عیدی به کارکنان پرداخت کرد؟ محل قرار گرفتن مبلغ عیدی در فیش حقوق کجاست؟

براساس ماده واحده مندرج در لایحه اصلاحی قانون پرداخت پاداش و عیدی کارگران مصوب تاریخ ۱۳۷۰/۰۵/۳۰، “کلیه کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلف‌اند به هریک از کارگران خود به نسبت یک سال کار، معادل شصت روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان، نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.” حداقل مزد روزانه هر سال کارگران، در جلسه سالانه شورای عالی کار تصویب می‌شود. این جلسه، با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران تشکیل و پس از بحث و تبادل دیدگاه‌های آن‌ها، با در نظر گرفتن مصالح کارگران جهت انطباق حداکثری میزان درآمد آن‌ها با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات واحدهای تولیدی و کارفرمایان و وضعیت اقتصادی جامعه، به تعیین و تصویب حداقل حقوق کارگران مشمول قانون کار می‌پردازد. لازم به توضیح است که طبق تبصره اول ماده فوق، “مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند، باید به مأخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کار در سال محاسبه گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید.” ضمناً قانون دست کارفرما را برای پرداخت مبالغ عیدی بیش از سقف هم باز گذاشته است، چنانچه در تبصره دوم ماده واحده فوق گفته شده که “در کارگاه‌هایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت می‌نمایند، عرف کارگاه معتبر خواهد بود.” مبلغ عیدی هر سال، در قسمت مزایای فیش ماهانه حقوق و دستمزد کارکنان مطابق تصویر نمونه زیر قرار می‌گیرد و به عنوان یکی اجزای اصلی حقوق و مزایای کارکنانِ واجد شرایط، از جانب کارفرمایان به کارکنان پرداخت می‌شود.

عیدی سال 1400

آیا عیدی مشمول کسر حق بیمه و مالیات است؟

براساس بند (د) فصل سوم بخشنامه شماره ۱۰۰۰/۹۹/۴۱۹۵ مورخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ صادره توسط سازمان تأمین اجتماعی (تنقیح و تلخیص بخشنامه (۱۱) جدید درآمد و ملحقات آن)، مبلغ عیدی تا سقف تعیین شده در قانون کار از کسر حق بیمه معاف است. اما عیدی مشمول مالیات است و پس از کسر یک دوازدهم مبلغ معافیت سالانه مالیات حقوق (موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم که در قانون بودجه هر سال تصویب می‌شود)، مشمول کسر مالیات خواهد بود. لازم به توضیح است که مبلغ معافیت فوق، فارغ از میزان کارکرد شخص مزبور، همواره معادل یک دوازدهم معافیت سالانه مالیات حقوق، خواهد بود.

چرا باید از مبلغ عیدی مشمولین قانون کار در سال ۱۴۰۰ آگاه باشیم؟

در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ عیدی مشمولین قانون کار در سال ۱۴۰۰، به شما ارائه شده است. آگاهی از این مبلغ، برای کلیه مدیران شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و اصناف، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی، الزامی است. چراکه این مبلغ به عنوان یکی از اقلام تعیین‌کننده مناسبات مالی روابط کارفرمایان و کارگران و همچنین شرایط مالی و قراردادی فیمابین آن‌ها، شناخته می‌شود. بنابراین اگر به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار فعالیت می‌کنید یا جزو کارکنان یک شرکت یا مجموعه اقتصادی هستید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از مبلغ عیدی مشمولین قانون کار در هر سال آگاهی داشته باشید.

سوالات متداول

حداقل (کف) مبلغ عیدی برای ۱۲ ماه کارکرد در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

کف عیدی سال ۱۴۰۰ برای ۱۲ ماه کارکرد معادل ۵۳,۱۰۹,۹۰۰ (پنجاه و سه میلیون و یکصد و نه هزار و نهصد) ریال است.

حداکثر (سقف) مبلغ عیدی برای ۱۲ ماه کارکرد در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

سقف عیدی سال ۱۴۰۰ برای ۱۲ ماه کارکرد، معادل ۷۹,۶۶۴,۸۵۰ (هفتاد و نه میلیون و ششصد و شصت و چهار هزار و هشتصد و پنجاه) ریال می‌باشد

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید