چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۰

اعداد مهم در حسابداری

معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۰

۰ ریال

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

براساس بند ۴ تبصره ۱۲ قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰ و الحاقات و اصلاحات بعدی آن مصوب ۱۳۹۹/۱۲/۲۷، میزان معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ (سیصد و شصت میلیون) ریال تعیین شده است.

معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال 1400
لازم به توضیح است که برطبق ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد مشمول مالیات سالانه اشخاص حقیقی که در ایران و از طریق اشتغال به مشاغل یا عناوین دیگر (غیرشرکتی) به صورت انفرادی یا شراکتی (مشارکت مدنی اختیاری یا قهری) و همچنین درآمدهایی که در ایران و از طریق فعالیت‌های مضاربه، در صورتی‌که عامل (مضارب) یا صاحب سرمایه شخص حقیقی باشد، تحصیل می‌شوند، با شرط تسلیم اظهارنامه عملکرد در موعد مقرر، تا میزان معافیت مورد اشاره در ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم، از پرداخت مالیات معاف و نسبت به مازاد آن، مشمول مالیات خواهد بود.
در ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم نیز، قانون‌گذار تعیین این معافیت سالانه را بر عهده قانون بودجه سالانه کشور گذاشته است که در ابتدای هر سال در قالب قانون بودجه کل کشور در مجلس تصویب و اجرایی می‌شود.
به عبارت بهتر، درآمد سالانه تمامی صاحبان حرفه و مشاغل، اصناف و در یک کلام صاحبان کسب و کارهایی که به صورت شخصی و غیرشرکتی در حال فعالیت هستند، تا میزان معافیت سالانه مصوب قانون بودجه، از پرداخت مالیات عملکرد معاف است. به عبارت بهتر، در زمان تسلیم اظهارنامه، این معافیت از سود مشمول مالیات فعالیت این اشخاص کسر شده و مابقی آن، مشمول مالیات خواهد شد. توجه داشته باشید که شرط برخورداری از این معافیت، تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد در موعد مقرر است.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۰ مصوب قانون بودجه کل کشور، به شما ارائه شده است. آگاهی از این معافیت، برای کلیه مدیران و صاحبان مشاغل و اصناف، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی، الزامی است.

سوالات متداول

معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۰، چقدر تعیین شد؟

میزان معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ (سیصد و شصت میلیون) ریال تعیین شده است.

معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۰، در کدام مرجع تعیین می‌شود؟

قانون‌گذار تعیین این معافیت سالانه را بر عهده قانون بودجه سالانه کشور گذاشته است که در ابتدای هر سال در قالب قانون بودجه کل کشور در مجلس تصویب و اجرایی می‌شود.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید