معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۲

اعداد مهم در حسابداری

معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۲

۰ ریال

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

مطالعه این مقاله برای شما بسیار مفید است زیرا:

۱- از مبلغ قانونی و شرط برخورداری از معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۲، آگاه می‌شوید.
۲- با مبنای قانونی تعیین معافیت سالانه مالیات عملکرد اصناف و مشاغل در سال ۱۴۰۲ آشنا می‌شوید.
۳- علت اهمیت آگاهی از مبلغ معافیت سالانه مالیات عملکرد اصناف و مشاغل (اشخاص حقیقی) در سال ۱۴۰۲ را متوجه می‌شوید.

مبلغ قانونی معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ و شرط برخورداری از این معافیت چیست؟

میزان معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل، در سال ۱۴۰۲ معادل ۴۷۵,۰۰۰,۰۰۰ (چهارصد و هفتاد و پنج میلیون) ریال تعیین شده است. این یعنی درآمد سالانه تمامی صاحبان حرفه و مشاغل، اصناف و در یک کلام صاحبان کسب و کارهایی که به صورت شخصی و غیرشرکتی در حال فعالیت در این سال هستند، تا میزان این معافیت، از پرداخت مالیات عملکرد معاف است. به عبارت بهتر، در زمان تسلیم اظهارنامه، این معافیت از سود مشمول مالیات فعالیت این اشخاص کسر شده و مابقی آن، مشمول مالیات خواهد شد. توجه داشته باشید که شرط برخورداری از این معافیت، تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد در موعد مقرر است. لازم به توضیح است که مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۲، تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۳ میباشد.

مبنای قانونی تعیین معافیت سالانه مالیات عملکرد اصناف و مشاغل در سال ۱۴۰۲ چیست؟

برطبق ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد مشمول مالیات سالانه اشخاص حقیقی که در ایران و از طریق اشتغال به مشاغل یا عناوین دیگر (غیرشرکتی) به صورت انفرادی یا شراکتی (مشارکت مدنی اختیاری یا قهری) و همچنین درآمدهایی که در ایران و از طریق فعالیت‌های مضاربه، در صورتی‌که عامل (مضارب) یا صاحب سرمایه شخص حقیقی باشد، تحصیل می‌شوند، با شرط تسلیم اظهارنامه عملکرد در موعد مقرر، تا میزان معافیت مورد اشاره در ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم، از پرداخت مالیات معاف و نسبت به مازاد آن، مشمول مالیات خواهد بود.

معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال 1402

در ماده (۸۴)، تعیین معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل، بر عهده قانون بودجه سالانه کشور گذاشته شده که در ابتدای هر سال در قالب قانون بودجه کل کشور در مجلس تصویب و اجرایی می‌شود. براساس بند (ز) تبصره (۱۲) قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۲ و الحاقات و اصلاحات بعدی آن مصوب ۱۴۰۱/۱۲/۲۸، میزان معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۲ معادل ۴۷۵,۰۰۰,۰۰۰ (چهارصد و هفتاد و پنج میلیون) ریال تعیین شده است.

چرا آگاهی از مبلغ معافیت سالانه مالیات عملکرد اصناف و مشاغل (اشخاص حقیقی) در سال ۱۴۰۲، اهمیت دارد؟

در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ معافیت سالانه مالیات عملکرد مشاغل در سال ۱۴۰۲ مصوب قانون بودجه کل کشور، به شما ارائه شده است. آگاهی از این معافیت، برای کلیه مدیران و صاحبان مشاغل و اصناف، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی، الزامی است. چراکه مالیات عملکرد یکی از مهم‌ترین انواع مالیات‌هاست و هر کسی که در حال کسب درآمد می‌باشد، مشمول پرداخت مالیات عملکرد خواهد بود. اشخاص حقیقی که کسب و کار شخصی دارند و اصطلاحاً تحت عنوان صاحبان اصناف و مشاغل شناخته می‌شوند، تا سقف مبلغ معافیت سالانه مشاغل، از مالیات عملکرد معاف خواهند بود و بنابراین، دانستن مبلغ این معافیت، نقش مهمی در تصمیمات اقتصادی آن‌ها خواهد داشت. طبیعتاً حسابداران و مسئولین مالی آن‌ها هم باید هر ساله از میزان معافیت کارفرمای خود آگاه باشند.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید