چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

میزان معافیت مالیات حقوق در سال ۱۳۹۹

اعداد مهم در حسابداری

معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۳۹۹

۰ ریال

معافیت ماهانه مالیات حقوق در سال ۱۳۹۹

۰ ریال

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

براساس بند ۲ تبصره ۱۲ قانون بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۹ و الحاقات و اصلاحات بعدی آن مصوب ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ و متعاقباً بر طبق بخشنامه شماره ۱۰/۹۹/۲۱۰ مورخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۶ سازمان امور مالیاتی، میزان معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۳۹۹ معادل ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ (سیصد و شصت میلیون) ریال تعیین شده است. بنابراین، میزان معافیت ماهانه حقوق کارکنان در سال ۱۳۹۹ نیز معادل ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ (سی میلیون) ریال خواهد بود.

معافیت مالیات حقوق در سال 1399
لازم به توضیح است که برطبق ماده ۸۵ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد حقوق کلیه اشخاص حقیقی (کارمندان، کارکنان و کارگران) تا میزان معافیت مورد اشاره در ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم، از پرداخت مالیات حقوق معاف و نسبت به مازاد آن، مشمول مالیات خواهد بود.
در ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم نیز، قانون‌گذار تعیین این معافیت سالانه را بر عهده قانون بودجه سالانه کشور گذاشته است که در ابتدای هر سال در قالب قانون بودجه کل کشور در مجلس تصویب و اجرایی می‌شود.
شایان ذکر است که درآمد حقوق، انواع مقرری، مزد و یا حقوق اصلی که به همراه مزایای مربوط به هر شغل، به شکل مستمر و یا غیرمستمر، قبل از کم شدن کسورات، توسط شخص حقیقی، در قبال تسلیم نیروی کار خود به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر، به صورت نقدی یا غیرنقدی و براساس مدت یا کاری که انجام شده، تحصیل می‌شود را در بر می‌گیرد.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ معافیت سالانه و ماهانه مالیات حقوق در سال ۱۳۹۹ مصوب قانون بودجه کل کشور، به شما ارائه شده است. آگاهی از این معافیت، برای کلیه مدیران و صاحبان مشاغل و اصناف، کارفرمایان، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی، کارکنان، کارگران و کلیه فعالان اقتصادی الزامی است. چراکه بخش مهمی از چارچوب‌های قانونی موجود در مناسبات مالی سالانه روابط کارفرمایان و کارگران و همچنین شرایط مالی و قراردادی فیمابین آن‌ها، بر طبق این معافیت، تعیین می‌شود. بنابراین اگر به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار فعالیت می‌کنید یا جزو کارکنان یک شرکت یا مجموعه اقتصادی هستید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از مبلغ معافیت سالانه مالیات حقوق در هر سال آگاهی داشته باشید.

سوالات متداول

معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۳۹۹، چقدر تعیین شد؟

میزان معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۳۹۹ معادل ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ (سیصد و شصت میلیون) ریال تعیین شده است.

معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۳۹۹، در کدام مرجع تعیین می‌شود؟

قانون‌گذار تعیین این معافیت سالانه را بر عهده قانون بودجه سالانه کشور گذاشته است که در ابتدای هر سال در قالب قانون بودجه کل کشور در مجلس تصویب و اجرایی می‌شود.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید