دوشنبه ۷ خرداد۱۴۰۳

حسابدار ما

میزان معافیت مالیات حقوق در سال ۱۴۰۱

اعداد مهم در حسابداری

در صورت تمایل به مشاهده مقدار عددی معافیت مالیات حقوق در سال ۱۴۰۲ کلیک کنید

براساس بند ۵ تبصره ۱۲ قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۱ و الحاقات و اصلاحات بعدی آن مصوب ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ و متعاقباً بر طبق بخشنامه شماره ۷/۱۴۰۱/۲۰۰ مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۱۰ سازمان امور مالیاتی، میزان معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۴۰۱ معادل ۶۷۲,۰۰۰,۰۰۰ (ششصد و هفتاد و دو میلیون) ریال تعیین شده است. بنابراین، میزان معافیت ماهانه حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۱ نیز معادل ۵۶,۰۰۰,۰۰۰ (پنجاه و شش میلیون) ریال خواهد بود.
لازم به توضیح است که برطبق ماده ۸۵ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد حقوق کلیه اشخاص حقیقی (کارمندان، کارکنان و کارگران) تا میزان معافیت مورد اشاره در ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم، از پرداخت مالیات حقوق معاف و نسبت به مازاد آن، مشمول مالیات خواهد بود.

معافیت مالیات حقوق در سال 1401
در ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم نیز، قانون‌گذار تعیین این معافیت سالانه را بر عهده قانون بودجه سالانه کشور گذاشته است که در ابتدای هر سال در قالب قانون بودجه کل کشور در مجلس تصویب و اجرایی می‌شود.
شایان ذکر است که درآمد حقوق، انواع مقرری، مزد و یا حقوق اصلی که به همراه مزایای مربوط به هر شغل، به شکل مستمر و یا غیرمستمر، قبل از کم شدن کسورات، توسط شخص حقیقی، در قبال تسلیم نیروی کار خود به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر، به صورت نقدی یا غیرنقدی و براساس مدت یا کاری که انجام شده، تحصیل می‌شود را در بر می‌گیرد.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ معافیت سالانه و ماهانه مالیات حقوق در سال ۱۴۰۱ مصوب قانون بودجه کل کشور، به شما ارائه شده است. آگاهی از این معافیت، برای کلیه مدیران و صاحبان مشاغل و اصناف، کارفرمایان، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی، کارکنان، کارگران و کلیه فعالان اقتصادی الزامی است. چراکه بخش مهمی از چارچوب‌های قانونی موجود در مناسبات مالی سالانه روابط کارفرمایان و کارگران و همچنین شرایط مالی و قراردادی فیمابین آن‌ها، بر طبق این معافیت، تعیین می‌شود. بنابراین اگر به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار فعالیت می‌کنید یا جزو کارکنان یک شرکت یا مجموعه اقتصادی هستید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از مبلغ معافیت سالانه مالیات حقوق در هر سال آگاهی داشته باشید.

معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۴۰۱

۶۷۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال

معافیت ماهانه مالیات حقوق در سال ۱۴۰۱

۵۶,۰۰۰,۰۰۰ ریال

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

سوالات متداول

معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۴۰۱، چقدر تعیین شد؟

میزان معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۴۰۱ معادل ۶۷۲,۰۰۰,۰۰۰ (ششصد و هفتاد و دو میلیون) ریال تعیین شده است.

معافیت سالانه مالیات حقوق در سال ۱۴۰۱، در کدام مرجع تعیین می‌شود؟

قانون‌گذار تعیین این معافیت سالانه را بر عهده قانون بودجه سالانه کشور گذاشته است که در ابتدای هر سال در قالب قانون بودجه کل کشور در مجلس تصویب و اجرایی می‌شود.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها