چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

این محتوا منقضی شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر کلیلک کنید

در کمتر از یک ساعت، نحوه تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقیقی را بیاموزید.

کلیه صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی گروه اول، مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقیقی برای سال مالی ۱۴۰۰ تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۱ می‌باشند.
اگر از نحوه تکمیل و ارسال این اظهارنامه آگاهی ندارید، با تماشای این ویدیو، در مدت زمان یک ساعت، با نکات طلایی، کاربردی و نحوه تکمیل، ثبت و ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقیقی گروه اول، مطابق آخرین قوانین مالیاتی کشور در سال ۱۴۰۱، آشنا شوید.

منظور از گروه‌بندی اشخاص حقیقی چیست؟

براساس قوانین مالیاتی ایران، اشخاص حقیقی که صاحب مشاغل و کسب و کار هستند، براساس حجم و نوع فعالیتشان، به سه گروه تقسیم می‌شوند. هر کدام از این گروه‌ها، وظایف و تکالیف مالیاتی مربوط به خودشان را دارند. یعنی اگر کسب و کاری به صورت غیرشرکتی راه انداختید و به صورت انفرادی و یا شراکتی، یک فعالیت اقتصادی رو انجام می‌دید، حتما باید بدانید که در کدام یک از این گروه‌های سه‌گانه مالیاتی قرار گرفتید، تا از وظایف و شرایط مالیاتی که دارید آگاه شوید و آن‌ها را به‌خوبی انجام دهید.
گروه اول، نسبت به گروه‌های دوم و سوم، مسئولیت‌ها و وظایف مالیاتی بیشتری دارد.

کدامیک از اشخاص حقیقی، در گروه اول قرار می‌گیرند؟

در این ویدیو، قصد داریم راجع به اظهارنامه عملکرد سال ۱۴۰۰ که باید توسط اشخاص حقیقی گروه اول ارسال شود، صحبت کنیم. پس قبل از هر چیز، اجازه دهید برایتان توضیح دهیم که کدام یک از اشخاص حقیقی، در گروه اول قرار می‌گیرند. براساس قانون، در سال ۱۴۰۰، اشخاص حقیقی که
میزان درآمد فروش سالانه اظهارنامه عملکرد دو سال قبلشان
و یا آخرین درآمد رسیدگی و قطعی شدشان که حداکثر تا دی ماه سال ۱۳۹۹ به آنها ابلاغ شده،
بیشتر از ۵ میلیارد و پانصد میلیون تومان باشد، جزو گروه اول قرار می‌گیرند. سخت شد نه؟ الان با یک مثال قضیه را برایتان توضیح می‌دهیم. برای درک بهتر این موضوع، مثلاً فرض کنید الان ابتدای سال ۱۴۰۰ است و می‌خواهیم بدانیم در سال ۱۴۰۰ جزو کدام یک از گروه‌های اشخاص حقیقی هستیم. برای این کار، دو مبلغ را بررسی می‌کنیم، اولی درآمدی است که در سال ۱۳۹۸ در اظهارنامه عملکردمان به اداره مالیات اعلام کردیم و دومی مبلغ آخرین درآمد سالانه مان در هر یک از سال‌های گذشته‌ست که توسط اداره مالیات رسیدگی شده و تا دی ماه سال ۹۹ از طرف سازمان امور مالیاتی پذیرفته شده و به قطعیت رسیده است.
اگر هر کدام از این دو تا مبلغ، از ۵ میلیارد و پانصد میلیون تومان بیشتر باشه، شما در سال ۱۴۰۰ جزو گروه اول اشخاص حقیقی خواهید بود.

مشاغل خاصی که در گروه اول اشخاص حقیقی قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، یک سری از اشخاص حقیقی، فارغ از اینکه چقدر درآمد دارند و صرفاً براساس نوع فعالیتشان، جزو گروه اول هستند. ینعی اگر این اشخاص، حتی یک ریال هم درآمد داشته باشند، صرفاً بخاطر نوع فعالیتشان، در اولین گروه مالیاتی اشخاص حقیقی قرار می‌گیرند. این اشخاص عبارتند از:
۱- دارندگان کارت بازرگانی یا همان واردکنندگان و صادرکنندگان.
۲- صاحبان کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی و بهره‌بردارانِ معادنِ دارای جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه مربوطه.
۳- صاحبان هتل‌های سه ستاره و بالاتر
۴- صاحبان بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها و کلینیک‌های تخصصی
۵- صاحبان مشاغل صرافی
۶- فروشگاه‌های زنجیره‌ایی دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه مربوطه
۷- صاحبان موسسات حسابرسی، حسابداری و دفترداری، خدمات مالی و ارائه‌دهندگان خدمات مدیریتی، مشاوره‌ای، انفورماتیک و طراحی سیستم
۸- صاحبان موسسات حمل و نقل موتوری، زمینی، دریایی و هوایی اعم از مسافری و یا باربری

چند نکته در مورد گروه‌بندی اشخاص حقیقی

کلیه اشخاص حقیقی گروه اول موظفند اظهارنامه مالیات عملکرد هرسالشان را حداکثر تا پایان خردادماه سال بعد برای اداره مالیات تکمیل و ارسال کنند.
در مورد گروه‌بندی، در قانون چند تا نکته و استثنا هم وجود دارد.
مثلا اگر دو یا چند شخص حقیقی در یک فعالیت اقتصادی، به صورت اختیاری یا اجباری، با هم شریک باشند، درآمد کل فعالیت‌هایی که به صورت مشارکتی انجام می‌دهند، برای تعیین گروه مالیاتی آنها، معیار عمل قرار می‌گیرد. در واقع سازمان امور مالیاتی، برای گروه‌بندی مشارکت اشخاص حقیقی، کل شرکا رو به‌عنوان یک شخصیت در نظر می‌گیرد.
نکته بعدی در مورد صاحبان مشاغل جدیدالتأسیس است. اگر نوع فعالیتشان جزو انواع فعالیت‌های خاص گروه اول نباشه، تا دو سال، جزو گروه سوم هستند و از سال سوم به بعد، براساس حد نصاب درآمدی تعیین شده بررسی می‌شوند و در یکی از گروه‌ها قرار می‌گیرند.

سوالات متداول

برای ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقیقی باید به چه آدرسی مراجعه کرد؟

برای ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقیقی، باید به آدرس www.ntr.tax.gov.ir مراجعه کنید.

براساس قوانین مالیاتی ایران، اشخاص حقیقی صاحب کسب و کار به چند گروه تقسیم می‌شوند؟

براساس قوانین مالیاتی ایران، اشخاص حقیقی که صاحب مشاغل و کسب و کار هستند، براساس حجم و نوع فعالیتشون، به سه گروه تقسیم میشن.

منظور از اینتا کد چیست؟

منظور از اینتاکد، کدیه که به هر فعالیت اقتصادی در طبقه‌بندی که توسط سازمان امور مالیاتی انجام شده اختصاص پیدا کرده و شما باید فعالیت یا فعالیت‌های اقتصادی خودتونو در این دسته‌بندی پیدا کنید.

چه کسانی مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند؟

طبق قانون، کلیه اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی گروه اول، مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید