چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

نرخ مالیات حقوق سال ۱۳۹۹

اعداد مهم در حسابداری
طبقه مبلغ حقوق سالانه (ریال) مبلغ حقوق ماهانه (ریال) نرخ
۱ از ۰ تا ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۰ تا ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ۰%
۲ از ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۹۰۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۳۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۷۵,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰%
۳ از ۹۰۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۱,۲۶۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۷۵,۰۰۰,۰۰۱ تا ۱۰۵,۰۰۰,۰۰۰ ۱۵%
۴ از ۱,۲۶۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۱,۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۱۰۵,۰۰۰,۰۰۱ تا ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۰%
۵ بیشتر از ۱,۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰ بیشتر از ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۵%

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

براساس جزء ۲ بند الف تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال ۱۳۹۹، سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی، موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۳۹۹ معادل ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ (سیصد و شصت میلیون) ریال تعیین و تصویب گردید. لازم به توضیح است که براساس ماده (۸۲) قانون مالیات‌های مستقیم، درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران برحسب مدت یا کار انجام یافته به طور نقد یا غیرنقد تحصیل می‌کند، مشمول مالیات بر درآمد حقوق است.

نرخ مالیات حقوق سال 1399
نرخ مالیات حقوق سال ۱۳۹۹، به صورت پلکانی و بر طبق مصوبه بودجه این سال تعیین و تصویب شده است. بدین شکل که تا یک و نیم برابر سقف معافیت مالیاتی مصوب بودجه، مشمول مالیات سالانه به نرخ ۱۰ درصد و نسبت به مازادِ یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر، مشمول مالیات سالانه به نرخ ۱۵ درصد و نسبت به مازادِ دو و نیم برابر تا چهار برابر آن، مشمول مالیات سالانه به نرخ ۲۰ درصد و نسبت به مازادِ چهار برابر، مشمول مالیات به نرخ ۲۵ درصد می‌باشد. به عبارت بهتر نرخ مالیات حقوق به صورت پلکانی تعیین شده است که با افزایش مأخذ آن یعنی حقوق و مزایای پرداختی، نرخ مالیاتی نیز افزایش می‌یابد.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، نرخ و طبقات مالیات حقوق سال ۱۳۹۹، به شما ارائه شده است. آگاهی از این نرخ، برای کلیه مدیران شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و اصناف مشمول، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، کارگران و کارکنان، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی الزامی است. بنابراین اگر به عنوان مدیر شرکت یا صاحب کسب و کار فعالیت می‌کنید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از نرخ مالیات حقوق در هر سال آگاهی داشته باشید.

سوالات متداول

سقف معافیت مالیات حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی در سال ۱۳۹۹ چقدر است؟

سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی، موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۳۹۹ معادل ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ (سیصد و شصت میلیون) ریال تعیین و تصویب گردید.

نرخ مالیات حقوق سال ۱۳۹۹ چگونه تعیین و تصویب شده است؟

نرخ مالیات حقوق سال ۱۳۹۹، به صورت پلکانی و بر طبق مصوبه بودجه این سال تعیین و تصویب شده است.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید