چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

نرخ مالیات حقوق سال ۱۴۰۰

اعداد مهم در حسابداری
طبقه مبلغ حقوق سالانه (ریال) مبلغ حقوق ماهانه (ریال) نرخ
۱ از ۰ تا ۴۸۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۰ تا ۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ۰%
۲ از ۴۸۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۹۶۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۴۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۸۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰%
۳ از ۹۶۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۱,۴۴۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۸۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۵%
۴ از ۱,۴۴۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۲,۱۶۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۱۲۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۱۸۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۰%
۵ از ۲,۱۶۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲,۸۸۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۱۸۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۲۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲۵%
۶ از ۲,۸۸۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۳,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ از ۲۴۰,۰۰۰,۰۰۱ تا ۳۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۰%
۷ بیشتر از ۳,۸۴۰,۰۰۰,۰۰۰ بیشتر از ۳۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۵%

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

براساس جزء ۴ بند الف تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی، موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۴۰۰ معادل ۴۸۰,۰۰۰,۰۰۰ (چهارصد و هشتاد میلیون) ریال تعیین و تصویب گردید. لازم به توضیح است که براساس ماده (۸۲) قانون مالیات‌های مستقیم، درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران برحسب مدت یا کار انجام یافته به طور نقد یا غیرنقد تحصیل می‌کند، مشمول مالیات بر درآمد حقوق است.

نرخ مالیات حقوق سال 1400
نرخ مالیات حقوق سال ۱۴۰۰، به صورت پلکانی و بر طبق مصوبه بودجه این سال تعیین و تصویب شده است. بدین شکل که از مبلغ حقوق سالانه ۴۸۰ میلیون ریال تا ۹۶۰ میلیون ریال، مشمول مالیات سالانه به نرخ ۱۰ درصد و نسبت به مازاد تا مبلغ ۱,۴۴۰ میلیون ریال، مشمول مالیات سالانه به نرخ ۱۵ درصد و نسبت به مازاد تا مبلغ ۲,۱۶۰ میلیون ریال، مشمول مالیات سالانه به نرخ ۲۰ درصد و نسبت به مازاد تا مبلغ ۲,۸۸۰ میلیون ریال، مشمول مالیات سالانه به نرخ ۲۵ درصد و نسبت به مازاد تا مبلغ ۳,۸۴۰ میلیون ریال مشمول مالیات سالانه به نرخ ۳۰ درصد و نسبت به مازاد مشمول مالیات سالانه به نرخ ۳۵ درصد می‌باشد. به عبارت بهتر نرخ مالیات حقوق به صورت پلکانی تعیین شده است که با افزایش مأخذ آن یعنی حقوق و مزایای پرداختی، نرخ مالیاتی نیز افزایش می‌یابد.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، نرخ و طبقات مالیات حقوق سال ۱۴۰۰، به شما ارائه شده است. آگاهی از این نرخ، برای کلیه مدیران شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و اصناف مشمول، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، کارگران و کارکنان، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی الزامی است. بنابراین اگر به عنوان مدیر شرکت یا صاحب کسب و کار فعالیت می‌کنید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از نرخ مالیات حقوق در هر سال آگاهی داشته باشید.

سوالات متداول

سقف معافیت مالیات حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی، موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۴۰۰ معادل ۴۸۰,۰۰۰,۰۰۰ (چهارصد و هشتاد میلیون) ریال تعیین و تصویب گردید.

نرخ مالیات حقوق سال ۱۴۰۰ چگونه تعیین و تصویب شده است؟

نرخ مالیات حقوق سال ۱۴۰۰، به صورت پلکانی و بر طبق مصوبه بودجه این سال تعیین و تصویب شده است.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید