عدم ثبت‌نام در سامانه مؤدیان و عدم استفاده از پایانه فروشگاهی چه عواقبی دارد؟

ماده 4 و 8 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان


طبق قانونِ پایانه‌ها، اصل بر صحت اطلاعات ثبت شده در سامانه مؤدیانه، مگه اینکه خلاف این موضوع اثبات بشه. به عبارت بهتر، تا زمانی‌که مدارک و قرائنی دال بر تخلف پیدا نشده، فرضِ قانون اینه که اطلاعاتی که مؤدیان تو سامانه ثبت کردن صحیحه و بنابراین مأموران مالیاتی به جز در موارد تخلفِ مؤدی، حق مراجعه به محل فعالیت، مطالبه دفاتر، اسناد و مدارک متعلق به مؤدیان و رسیدگی به اون‌ها رو ندارن.
حالا اگه مؤدیان از ثبت‌نام تو سامانه مؤدیان خودداری کنن و یا خرده‌فروشی‌ها و واحدهای صنفی که مستقیماً با مصرف‌کننده نهایی ارتباط دارن، از پایانه فروشگاهی استفاده نکنن، دیگه این امتیاز قانونی براشون قابل استفاده نیست.
این یعنی اینکه در این صورت، سازمان امور مالیاتی موظف خواهد بود که به هر طریق ممکن مثل مراجعه به محل‌های فعالیت، رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارک فیزیکی و غیرفیزیکی و خلاصه هرگونه مدرک و قرائنی که بتونه بدست بیاره، مالیات متعلق به فروش اون‌ها رو تعیین و مطالبه کنه. ضمن اینکه اداره مالیات، هیچ‌گونه اعتبار مالیاتی هم برای خریدهای اون‌ها در نظر نخواهد گرفت. البته اگه این دسته از مؤدیا، قبل یا حین دادرسی مالیاتی، عضو سامانه مؤدیان بشن، سازمان امور مالیاتی موظف میشه اعتبار مالیاتی که سامانه مؤدیان براشون اعلام می‌کنه رو بپذیره و از بدهیشون کسر کنه.
فراموش نکنید که مؤدیانی که سازمان امور مالیاتی میزان فروش و بدهی مالیاتیشون رو خودش تعیین و مطالبه کرده، می‌تونن با ارائه اسناد و مدارک مثبته به مراجع دادرسی مالیاتی مراجعه و اعتراض خودشونو پیگیری کنن.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها