چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

کمک‌هزینه حق مسکن سال ۱۴۰۱

اعداد مهم در حسابداری

کمک‌هزینه حق مسکن سال ۱۴۰۱

۰ ریال

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

براساس بخشنامه شماره ۲۶۵۳۴۴ مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۲ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ابتدای سال ۱۴۰۱، حق مسکن ماهانه کارگران مشمول قانون کار (قراردادهای دائمی یا موقت) معادل ۶,۵۰۰,۰۰۰ (شش میلیون و پانصد هزار) ریال تعیین شد که متعاقباً این مبلغ در هیأت‌وزیران تعدیل شد.

کمک هزینه حق مسکن سال 1401
در واقع هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۸ به پیشنهاد شورای عالی کار و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور، کمک‌هزینه حق مسکن کارگران مشمول قانون کار را معادل ۵,۵۰۰,۰۰۰ ریال، تعیین و تصویب نهایی کرد.

اما در مردادماه سال ۱۴۰۱، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، مبلغ حق مسکن سال ۱۴۰۱، مجددا همان ۶,۵۰۰,۰۰۰ ریال تعیین و تصویب شد و مصوبه هیات وزیران توسط مجلس ابطال گردید. بنابراین حق مسکن نهایی سال ۱۴۰۱، معادل ۶,۵۰۰,۰۰۰ ریال می‌باشد.

به عبارت بهتر، بخشنامه حقوق هر سال، در جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران تشکیل و پس از بحث و تبادل دیدگاه‌های آن‌ها، با در نظر گرفتن مصالح کارگران جهت انطباق حداکثری میزان درآمد آن‌ها با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات واحدهای تولیدی و کارفرمایان و وضعیت اقتصادی جامعه، به تعیین و تصویب حداقل حقوق کارگران مشمول قانون کار می‌پردازد.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ حق مسکن ماهانه مصوب بخشنامه شورای عالی کار در سال ۱۴۰۱، به شما ارائه شده است. آگاهی و رعایت مفاد این بخشنامه، برای کلیه مدیران شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و اصناف، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی، الزامی است. چراکه بسیاری از مقررات و رویه‌های قانون کار و قانون بیمه تأمین اجتماعی، براساس مندرجات این بخشنامه تعیین و پیگیری می‌شود. به عبارت بهتر، بخش مهمی از چارچوب‌های قانونی موجود در مناسبات مالی سالانه روابط کارفرمایان و کارگران و همچنین شرایط مالی و قراردادی فیمابین آن‌ها، بر طبق این بخشنامه، تعیین می‌شود. بنابراین اگر به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار فعالیت می‌کنید یا جزو کارکنان یک شرکت یا مجموعه اقتصادی هستید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از مبلغ کمک‌هزینه حق مسکن مصوب قانون کار در هر سال آگاهی داشته باشید.

سوالات متداول

در ابتدا کمک‌هزینه حق مسکن مصوب شورای عالی کار در سال ۱۴۰۱ چقدر تعیین شد؟

از ابتدای سال ۱۴۰۱، حق مسکن ماهانه کارگران مشمول قانون کار (قراردادهای دائمی یا موقت) معادل ۶,۵۰۰,۰۰۰ (شش میلیون و پانصد هزار) ریال تعیین شد که متعاقباً این مبلغ در هیأت‌وزیران تعدیل شد.

تعیین و تصویب نهایی کمک‌هزینه حق مسکن سال ۱۴۰۱ را چه کسانی انجام می‌دهند؟

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۸/۰۳/۴۰۱۱ به پیشنهاد شورای عالی کار و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور، کمک‌هزینه حق مسکن کارگران مشمول قانون کار را معادل ۵,۵۰۰,۰۰۰ ریال، تعیین و تصویب نهایی کرد.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید