کمک‌هزینه حق مسکن سال 1401

اعداد مهم در حسابداری

کمک‌هزینه حق مسکن سال 1401

0 ریال

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

براساس بخشنامه شماره 265344 مورخ 1400/12/22 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ابتدای سال 1401، حق مسکن ماهانه کارگران مشمول قانون کار (قراردادهای دائمی یا موقت) معادل 6,500,000 (شش میلیون و پانصد هزار) ریال تعیین شد که متعاقباً این مبلغ در هیأت‌وزیران تعدیل شد.

کمک هزینه حق مسکن سال 1401
در واقع هیأت وزیران در جلسه مورخ 1401/03/18 به پیشنهاد شورای عالی کار و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور، کمک‌هزینه حق مسکن کارگران مشمول قانون کار را معادل 5,500,000 ریال، تعیین و تصویب نهایی کرد.

اما در مردادماه سال 1401، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، مبلغ حق مسکن سال 1401، مجددا همان 6,500,000 ریال تعیین و تصویب شد و مصوبه هیات وزیران توسط مجلس ابطال گردید. بنابراین حق مسکن نهایی سال 1401، معادل 6,500,000 ریال می‌باشد.

به عبارت بهتر، بخشنامه حقوق هر سال، در جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران تشکیل و پس از بحث و تبادل دیدگاه‌های آن‌ها، با در نظر گرفتن مصالح کارگران جهت انطباق حداکثری میزان درآمد آن‌ها با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات واحدهای تولیدی و کارفرمایان و وضعیت اقتصادی جامعه، به تعیین و تصویب حداقل حقوق کارگران مشمول قانون کار می‌پردازد.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ حق مسکن ماهانه مصوب بخشنامه شورای عالی کار در سال 1401، به شما ارائه شده است. آگاهی و رعایت مفاد این بخشنامه، برای کلیه مدیران شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و اصناف، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی، الزامی است. چراکه بسیاری از مقررات و رویه‌های قانون کار و قانون بیمه تأمین اجتماعی، براساس مندرجات این بخشنامه تعیین و پیگیری می‌شود. به عبارت بهتر، بخش مهمی از چارچوب‌های قانونی موجود در مناسبات مالی سالانه روابط کارفرمایان و کارگران و همچنین شرایط مالی و قراردادی فیمابین آن‌ها، بر طبق این بخشنامه، تعیین می‌شود. بنابراین اگر به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار فعالیت می‌کنید یا جزو کارکنان یک شرکت یا مجموعه اقتصادی هستید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از مبلغ کمک‌هزینه حق مسکن مصوب قانون کار در هر سال آگاهی داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها