حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال 1399

اعداد مهم در حسابداری

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) برای هر فرزند در سال 1399

0 ریال

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

براساس بخشنامه شماره 48692 مورخ 1399/03/31 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ابتدای تیرماه سال 1399، حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) ماهانه کارگران مشمول قانون کار (قراردادهای دائمی یا موقت) معادل 1,910,427 (یک میلیون و نهصد و ده هزار و چهارصد و بیست و هفت) ریال به ازای هر فرزند تعیین شده است. لازم به توضیح است که حق اولاد فروردین تا خرداد‌ماه سال 1399، طی بخشنامه شماره 7933 مورخ 1399/01/26، معادل 1,835,427 ریال شده بود که این مبلغ اصلاح و رقم جدید از ابتدای تیرماه اعمال شد.

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال 1399
لازم به توضیح است که حق اولاد کمک‌هزینه‌ای است که به کارکنان دارای فرزند و بیمه‌شده تامین اجتماعی تعلق می‌گیرد. پرداخت حق اولاد به عهده کارفرماست و در هر ماه باید پرداخت بشه. این کمک‌هزینه، صرفاً به کارکنانی تعلق می‌گیرد که حداقل 720 روز سابقه کار بیمه داشته باشند. علاوه بر این، کسانی که فرزند بالای هجده سال دارند، فقط درصورتی حق اولاد دریافت خواهند کرد که فرزندشان صرفاً به تحصیل اشتغال داشته باشد. مبلغ ماهانه حق اولاد به ازای هر فرزند، معادل سه برابر حداقل مزد روزانه کارگر است. حداقل مزد روزانه هم، هر سال در شورای عالی کار تصویب و اعلام می‌شود.
به عبارت بهتر، بخشنامه حقوق هر سال، در جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران تشکیل و پس از بحث و تبادل دیدگاه‌های آن‌ها، با در نظر گرفتن مصالح کارگران جهت انطباق حداکثری میزان درآمد آن‌ها با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات واحدهای تولیدی و کارفرمایان و وضعیت اقتصادی جامعه، به تعیین و تصویب حداقل حقوق کارگران مشمول قانون کار می‌پردازد.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) ماهانه مصوب بخشنامه شورای عالی کار در سال 1399، به شما ارائه شده است. آگاهی و رعایت مفاد این بخشنامه، برای کلیه مدیران شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و اصناف، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی، الزامی است. چراکه بسیاری از مقررات و رویه‌های قانون کار و قانون بیمه تأمین اجتماعی، براساس مندرجات این بخشنامه تعیین و پیگیری می‌شود. به عبارت بهتر، بخش مهمی از چارچوب‌های قانونی موجود در مناسبات مالی سالانه روابط کارفرمایان و کارگران و همچنین شرایط مالی و قراردادی فیمابین آن‌ها، بر طبق این بخشنامه، تعیین می‌شود.
بنابراین اگر به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار فعالیت می‌کنید یا جزو کارکنان یک شرکت یا مجموعه اقتصادی هستید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از مبلغ حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) مصوب قانون کار در هر سال آگاهی داشته باشید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها