چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال ۱۴۰۰

اعداد مهم در حسابداری

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) برای هر فرزند در سال ۱۴۰۰

۰ ریال

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

براساس بخشنامه شماره ۲۵۱۱۹۳ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ابتدای سال ۱۴۰۰، حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) ماهانه کارگران مشمول قانون کار (قراردادهای دائمی یا موقت) معادل ۲,۶۵۵,۴۹۵ (دو میلیون و ششصد و پنجاه و پنج هزار و چهارصد و نود و پنج) ریال به ازای هر فرزند تعیین شده است.

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال 1401
لازم به توضیح است که حق اولاد کمک‌هزینه‌ای است که به کارکنان دارای فرزند و بیمه‌شده تامین اجتماعی تعلق می‌گیرد. پرداخت حق اولاد به عهده کارفرماست و در هر ماه باید پرداخت بشه. این کمک‌هزینه، صرفاً به کارکنانی تعلق می‌گیرد که حداقل ۷۲۰ روز سابقه کار بیمه داشته باشند. علاوه بر این، کسانی که فرزند بالای هجده سال دارند، فقط درصورتی حق اولاد دریافت خواهند کرد که فرزندشان صرفاً به تحصیل اشتغال داشته باشد. مبلغ ماهانه حق اولاد به ازای هر فرزند، معادل سه برابر حداقل مزد روزانه کارگر است. حداقل مزد روزانه هم، هر سال در شورای عالی کار تصویب و اعلام می‌شود.

به عبارت بهتر، بخشنامه حقوق هر سال، در جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران تشکیل و پس از بحث و تبادل دیدگاه‌های آن‌ها، با در نظر گرفتن مصالح کارگران جهت انطباق حداکثری میزان درآمد آن‌ها با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات واحدهای تولیدی و کارفرمایان و وضعیت اقتصادی جامعه، به تعیین و تصویب حداقل حقوق کارگران مشمول قانون کار می‌پردازد.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) ماهانه مصوب بخشنامه شورای عالی کار در سال ۱۴۰۰، به شما ارائه شده است. آگاهی و رعایت مفاد این بخشنامه، برای کلیه مدیران شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و اصناف، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی، الزامی است. چراکه بسیاری از مقررات و رویه‌های قانون کار و قانون بیمه تأمین اجتماعی، براساس مندرجات این بخشنامه تعیین و پیگیری می‌شود. به عبارت بهتر، بخش مهمی از چارچوب‌های قانونی موجود در مناسبات مالی سالانه روابط کارفرمایان و کارگران و همچنین شرایط مالی و قراردادی فیمابین آن‌ها، بر طبق این بخشنامه، تعیین می‌شود.
بنابراین اگر به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار فعالیت می‌کنید یا جزو کارکنان یک شرکت یا مجموعه اقتصادی هستید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از مبلغ حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) مصوب قانون کار در هر سال آگاهی داشته باشید.

سوالات متداول

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) مصوب قانون کار در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

از ابتدای سال ۱۴۰۰، حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) ماهانه کارگران مشمول قانون کار (قراردادهای دائمی یا موقت) معادل ۲,۶۵۵,۴۹۵ ریال به ازای هر فرزند تعیین شده است.

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال ۱۴۰۰، به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

حق اولاد کمک‌هزینه‌ای است که به کارکنان دارای فرزند و بیمه‌شده تامین اجتماعی تعلق می‌گیرد. این کمک‌هزینه، صرفاً به کارکنانی تعلق می‌گیرد که حداقل ۷۲۰ روز سابقه کار بیمه داشته باشند.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید