چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

اعداد مهم در حسابداری

مطالعه این مقاله برای شما بسیار مفید است زیرا:

۱- نحوه محاسبه و شرایط تعلق حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) را بر طبق قانون می‌آموزید.

۲- از مبنای قانونی تعیین حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال ۱۴۰۱، آگاه می‌شوید.

۳- با محل قرار گرفتن مبلغ حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) در فیش حقوق و دستمزد کارکنان آشنا می‌شوید.

۴- علت اهمیت آگاهی از مبلغ حق اولاد هر سال را متوجه می‌شوید.

حق اولاد چگونه محاسبه می‌شود و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

حق اولاد کمک‌هزینه‌ای است که به کارکنان دارای فرزند و بیمه‌شده تامین اجتماعی تعلق می‌گیرد. پرداخت حق اولاد به عهده کارفرماست و در هر ماه باید پرداخت بشه.

این کمک‌هزینه، صرفاً به حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال 1401کارکنانی تعلق می‌گیرد که حداقل ۷۲۰ روز سابقه کار بیمه داشته باشند. علاوه بر این، کسانی که فرزند بالای هجده سال دارند، فقط درصورتی حق اولاد دریافت خواهند کرد که فرزندشان صرفاً به تحصیل اشتغال داشته باشد. مبلغ ماهانه حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) به ازای هر فرزند، معادل سه برابر حداقل مزد روزانه کارگر است. حداقل مزد روزانه هم، هر سال در شورای عالی کار تصویب و اعلام می‌شود.

 


مبنای قانونی تعیین حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال ۱۴۰۱ چیست؟

براساس بخشنامه شماره ۲۶۵۳۴۴ مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۲ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ابتدای سال ۱۴۰۱، حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) ماهانه کارگران مشمول قانون کار (قراردادهای دائمی یا موقت) معادل ۴,۱۷۹,۷۵۰ (چهار میلیون و یکصد و هفتاد و نه هزار و هفتصد و پنجاه) ریال به ازای هر فرزند تعیین شده است. به عبارت بهتر، بخشنامه حقوق هر سال، در جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران تشکیل و پس از بحث و تبادل دیدگاه‌های آن‌ها، با در نظر گرفتن مصالح کارگران جهت انطباق حداکثری میزان درآمد آن‌ها با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات واحدهای تولیدی و کارفرمایان و وضعیت اقتصادی جامعه، به تعیین و تصویب حداقل حقوق کارگران مشمول قانون کار می‌پردازد.

 

محل قرار گرفتن مبلغ حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) در فیش حقوق و دستمزد کارکنان کجاست؟

مبلغ حق اولاد در قسمت مزایای فیش ماهانه حقوق و دستمزد کارکنان مطابق تصویر نمونه زیر قرار می‌گیرد و به عنوان یکی اجزای اصلی حقوق و مزایای کارکنانِ واجد شرایط و دارای فرزند، به صورت ماهانه از جانب کارفرمایان به کارکنان پرداخت می‌شود.

حق اولاد کمک‌هزینه عائله‌مندی سال 1401

 

چرا باید از مبلغ حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال ۱۴۰۱ آگاه باشیم؟

در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، مبلغ حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) ماهانه مصوب بخشنامه شورای عالی کار در سال ۱۴۰۱، به شما ارائه شده است. آگاهی و رعایت مفاد این بخشنامه، برای کلیه مدیران شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و اصناف، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، مشاوران مالی و مالیاتی و کلیه فعالان اقتصادی، الزامی است. چراکه بسیاری از مقررات و رویه‌های قانون کار و قانون بیمه تأمین اجتماعی، براساس مندرجات این بخشنامه تعیین و پیگیری می‌شود. به عبارت بهتر، بخش مهمی از چارچوب‌های قانونی موجود در مناسبات مالی سالانه روابط کارفرمایان و کارگران و همچنین شرایط مالی و قراردادی فیمابین آن‌ها، بر طبق این بخشنامه، تعیین می‌شود. بنابراین اگر به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار فعالیت می‌کنید یا جزو کارکنان یک شرکت یا مجموعه اقتصادی هستید و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید، حتماً لازم است از مبلغ حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) مصوب قانون کار در هر سال آگاهی داشته باشید.

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) برای هر فرزند در سال ۱۴۰۱

۰ ریال
حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) سال 1401

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

سوالات متداول

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) مصوب قانون کار در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

از ابتدای سال ۱۴۰۱، حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) ماهانه کارگران مشمول قانون کار (قراردادهای دائمی یا موقت) معادل ۴,۱۷۹,۷۵۰ ریال به ازای هر فرزند تعیین شده است.

حق اولاد (کمک‌هزینه عائله‌مندی) ماهانه سال ۱۴۰۱، چگونه محاسبه می‌شود؟

مبلغ ماهانه حق اولاد به ازای هر فرزند، معادل سه برابر حداقل مزد روزانه کارگر است.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید