دوشنبه ۷ خرداد۱۴۰۳

حسابدار ما

نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده (به غیر از کالاهای خاص)

اعداد مهم در حسابداری

نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده (به غیر از کالاهای خاص)

۰ درصد

این مطالب نیز شاید برای شما جالب باشد:

براساس ماده ۷ قانون دائمی مالیات ارزش افزوده (مصوب ۰۲/۰۳/۱۴۰۰)، نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده عموم کالاها و خدمات (به غیر از کالاهای خاص که عناوین و نرخ آن‌ها در قانون مورد اشاره قرار گرفته) معادل ۹ (نُه) درصد است.

نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده (به غیر از کالاهای خاص)
لازم به توضیح است که براساس قانون دائمی مالیات ارزش افزوده، کلیه اشخاصی که به عرضه کالا، ارائه خدمات، واردات و صادرات مبادرت می‌کنند، به‌عنوان مؤدی مالیات ارزش افزوده محسوب می‌شوند و باید تا پایان ماه بعد از انقضای هر دوره مالیاتی ارزش افزوده (هر فصل شمسی)، کل مالیات و عوارضی را که طی آن دوره، به فروش کالا و ارائه خدمات توسط وی تعلق گرفته است، پس از کسر اعتبار مالیاتی خود، به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی مقرر کرده است، پرداخت نماید. فراموش نکنید که پرداخت‌کننده اصلی و نهایی مالیات و عوارض ارزش افزوده، مصرف‌کننده نهایی است.
در این صفحه، به شکل سریع و مطمئن، نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده عموم کالاها و خدمات (به غیر از کالاهای خاص که عناوین آن‌ها در قانون مورد اشاره قرار گرفته)، به شما ارائه شده است. آگاهی از این نرخ، برای کلیه مدیران و صاحبان مشاغل و اصناف، کارفرمایان، حسابداران و حسابرسان، تحلیلگران اقتصادی، بازرگانان، کارآفرینان، صادرکنندگان، واردکنندگان، مشاوران مالی و مالیاتی، عموم جامعه و کلیه فعالان اقتصادی الزامی است. چراکه مالیات و عوارض ارزش افزوده، به‌عنوان یکی از انواع مهم و پرکاربرد مالیاتی، نقش بااهمیتی در استقرار ملاحظات مرتبط با معاملات خرید و فروش و همچنین تراکنش‌های مالی فیمابین اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه دارد.
بنابراین اگر به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب و کار فعالیت می‌کنید یا مسئولیت امور مالی و حسابداری یک بنگاه و واحد اقتصادی را بر عهده دارید و یا به‌عنوان مصرف‌کننده نهایی و پرداخت‌کننده اصلی مالیات و عوارض ارزش افزوده مطرح هستید، حتماً لازم است از نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده آگاهی داشته باشید.

سوالات متداول

براساس قانون دائمی مالیات ارزش افزوده، نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده کالاها و خدمات چقدر است؟

نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده عموم کالاها و خدمات (به غیر از کالاهای خاص که عناوین و نرخ آن‌ها در قانون مورد اشاره قرار گرفته) معادل ۹ (نُه) درصد است.

چه کسانی به‌عنوان مؤدی مالیات ارزش افزوده محسوب می‌شوند؟

کلیه اشخاصی که به عرضه کالا، ارائه خدمات، واردات و صادرات مبادرت می‌کنند، به‌عنوان مؤدی مالیات ارزش افزوده محسوب می‌شوند.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها