چهارشنبه ۱۲ مهر۱۴۰۲

چه اشخاصی مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان هستند؟

malisho icon2
malisho icon3

ماده ۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان


طبق قانون، همه صاحبان مشاغل اعم از صنفی و غیرصنفی و همه اشخاص حقوقی یا همون شرکت‌هایی که به ترتیب تو فصل‌های چهارم و پنجمِ سومین بابِ قانون مالیات‌های مستقیم بهشون اشاره شده، به عنوان اشخاص مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی محسوب میشن و اصطلاحاً بهشون مؤدیان گفته میشه.
به شکل خیلی خلاصه و چکیده، فصل چهارمِ سومین بابِ قانون مالیات‌های مستقیم، صاحبان مشاغل رو اشخاص حقیقی معرفی میکنه که به صورت انفرادی و یا به صورت شراکتی (یا همون مشارکت مدنی)، درآمدی رو از طریق اشتغال به مشاغل یا سایر عناوینی که تو بخشای دیگه قانون، مالیات و مقررات مشخصی براش تعیین نشده، کسب می‌کنن.
فصل پنجمِ سومین بابِ قانون مالیات‌های مستقیم هم، کلیه شرکت‌های تجاری ثبت شده تو ایران، شرکت‌های غیرتجاری ثبت شده تو ایران که به فعالیت‌های انتفاعی مشغولن و شرکتای خارجی که در داخل ایران یا از طریق ایران، کسب درآمد می‌کنن رو به عنوان اشخاص حقوقی معرفی کرده.
پس نتیجه می‌گیریم که این اشخاص، به عنوان مشمولین قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان هم محسوب خواهند شد.

سوالات متداول

منظور از اشخاص حقیقی موضوع فصل چهارمِ سومین بابِ قانون مالیات‌های مستقیم، چه کسانی است؟

به صورت انفرادی و یا به صورت شراکتی (یا همون مشارکت مدنی)، درآمدی رو از طریق اشتغال به مشاغل یا سایر عناوینی که تو بخشای دیگه قانون، مالیات و مقررات مشخصی براش تعیین نشده، کسب می‌کنن.

منظور از اشخاص حقوقی موضوع فصل پنجمِ سومین بابِ قانون مالیات‌های مستقیم، چه اشخاصی است؟

کلیه شرکت‌های تجاری ثبت شده تو ایران، شرکت‌های غیرتجاری ثبت شده تو ایران که به فعالیت‌های انتفاعی مشغولن و شرکتای خارجی که در داخل ایران یا از طریق ایران، کسب درآمد می‌کنن.

ویدیوهای مشابه
۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن چت
مشاوره رایگان مالی و مالیاتی
با سلام
شما می توانید به صورت رایگان از مشاوره مالی و مالیاتی بهره مند شوید